Zapalenie przyzębia

Zapalenie przyzębia (tzw. paradontoza)

Co to jest zapalenie przyzębia?

To przewlekła choroba tkanek otaczających ząb . Dotyczy ona ponad połowy społeczeństwa powyżej 35. roku życia. Z wiekiem prawdopodobieństwo jej wystąpienia rośnie.

Jakie są objawy zapalenia?

Zaczerwienienie, obrzęk, krwawienie dziąseł są pierwszymi objawami zapalenia. W późniejszych stadiach dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych oraz rozchwiania zębów.

Jaka jest przyczyna zapalenia przyzębia?

Główną przyczyną jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Zanik dziąseł i kości spowodowany jest reakcją zapalną wywołaną przez bakterie zasiedlające powierzchnię korzenia zęba.

Poza bakteriami obecnymi w płytce nazębnej wpływ na wystąpienie i przebieg choroby mają takie czynniki, jak: predyspozycje genetyczne, palenie tytoniu, cukrzyca ,stres, choroby krwi przebiegające ze spadkiem odporności, przyjmowanie niektórych leków. Istotne znaczenie mają także wady zgryzu oraz nieprawidłowo wykonane wypełnienia zębów, protezy i korony protetyczne.

Do czego może prowadzić nieleczone zapalenie przyzębia?

Długo utrzymujący się stan zapalny dziąseł tworzy sytuacje porównywalną z rozległą i otwartą raną na skórze, która się nie goi. Bakterie chorobotwórcze przedostają się z kieszonek przyzębnych do krwiobiegu. Osadzając się na ścianach naczyń krwionośnych i uszkadzając je, mogą powodować miażdżyce naczyń wieńcowych i mózgowych, co w efekcie może prowadzić do zawału serca czy nawet udaru mózgu. Nieleczona paradontoza może także  utrudniać leczenie cukrzycy oraz prowadzić do przedwczesnego porodu oraz niskiej wagi urodzeniowej noworodków.

Jak wygląda leczenie zapalenia przyzębia?

Leczenie zapalenia przyzębia ma na celu zmniejszenie liczby bakterii znajdujących się w kieszonkach dziąsłowych oraz wyeliminowanie stanu zapalnego.  Podstawowym zabiegiem wykonywanym w pierwszej fazie leczenia jest skaling głęboki polegający na mechanicznym usunięciu kamienia i płytki nazębnej z powierzchni korzeni zębów. W zaawansowanych stadiach choroby często konieczne są różnego rodzaj zabiegi chirurgiczne. W niektórych przypadkach możliwa jest częściowa regeneracja tkanek przyzębia przy użyciu materiałów kościozastępczych.

Po wyeliminowaniu stanu zapalnego konieczna jest faza podtrzymująca leczenia specjalistycznego.  Wymaga ona periodontologiczncyh wizyt kontrolnych i higienizacyjnych w zaleconych przez lekarza odstępach czasu (najczęściej 3-4 razy w roku).