Jak dbać o higienę jamy ustnej?
Właściwa higiena jamy ustnej pozwala zapobiegać próchnicy oraz chorobom dziąsęł i przyzębia wywoływanym przez bakterie.
Na prawidłową profilaktykę składają się: codzienna higiena jamy ustnej w domu oraz wizyty kontrolne i higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym co 6 miesięcy.
Do domowej higieny niezbędne są: szczoteczka do zębów, szczoteczka międzyzębowa lub nić dentystyczna, pasta do zębów oraz płyn do płukania jamy ustnej.
Szczotkowanie zębów szczoteczką manualną wymaga stosowania odpowiedniej techniki. Aktualnie zalecaną metodą szczotkowania zębów jest technika wymiatająca.
Etap 1 - Szczotkowanie
Szczoteczkę z nałożona na nią pasta do zębów należy przyłożyć pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów tak, aby dotykała ona również dziąseł (rys.1). Następnie czyścimy zęby powtarzając ruch wymiatający 6 – 8 razy w jednym miejscu. Ruchy wymiatające wykonujemy zarówno na powierzchniach zewnętrznych jak i wewnętrznych wszystkich zębów (rys. 2). Na koniec oczyszczamy powierzchnie żujące zębów bocznych ruchami szorującymi od przodu do tyłu i z powrotem (rys. 3 i 4).
Rys. 1
Rys. 2
Rys. 3
Rys. 4
Etap 2 - Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych
Aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe konieczne jest użycie nici dentystycznej (rys.5) lub szczoteczek międzyzębowych (rys.6).
Nić dentystyczną nawijany na palce wskazujące obu rąk pozostawiając krótki naprężony odcinek. Wprowadzamy nić w przestrzeń międzyzębową aż pod dziąsło. Przyciskamy nić do jednego z zębów w wyciągamy w stronę brzegu siecznego /powierzchni żującej. Wprowadzamy nić jeszcze raz w tę samą przestrzeń, przyciskamy do sąsiedniego zęba i wyciągamy w stronę brzegu siecznego/ powierzchni żującej. Powtarzamy czynność we wszystkich przestrzeniach międzyzębowych.
Rys. 5
Rys. 6
Szczotkowanie zębów należy wykonać co najmniej 2 razy dziennie, oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych i płukanie jamy ustnej co najmniej raz dziennie.
Dla prawidłowej profilaktyki próchnicy oraz chorób dziąseł i przyzębia niezbędna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. Podczas takiej wizyty lekarz dentysta sprawdza stan zębów i dziąseł oraz wykonuje zabieg higienizacyjny, który polega na usunięciu kamienia, osadu oraz płytki nazębnej, która jest odpowiedzialna za powstawanie ubytków próchnicowych oraz zapaleń dziąseł i przyzębia.